Obchody Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP w Nidzicy upamiętniają 104. rocznicę Cudu nad Wisłą

Obchody Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP w Nidzicy upamiętniają 104. rocznicę Cudu nad Wisłą

Dnia 15 sierpnia, jak to ma miejsce co roku, mieszkańcy Nidzicy gromadzą się na uroczystościach z okazji dwóch niezwykle istotnych świąt: Dnia Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne obchody miały dodatkową rangę, jako że była to także 104. rocznica Cudu nad Wisłą – kluczowego wydarzenia w historii naszego narodu. Uroczystości, nasycone duchem patriotyzmu, przyciągnęły liczne grono mieszkańców, a także przedstawicieli lokalnej administracji.

Cud nad Wisłą, inaczej zwany Bitwą Warszawską, miał miejsce w sierpniu 1920 roku i jest jednym z najważniejszych punktów w historii Polski. To właśnie podczas tego starcia wojska polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonały Armię Czerwoną, powstrzymując jej dywersję na zachód. Bitwa ta, która rozegrała się w okolicach stołecznego miasta, jest powszechnie uznawana za decydujący punkt wojny polsko-bolszewickiej i jeden z największych triumfów naszego kraju. Zwycięstwo to nie tylko uratowało młodą polską niepodległość, ale również powstrzymało ekspansję bolszewizmu na zachód Europy, co miało głęboki wpływ na losy całego kontynentu.

Pierwsza część obchodów rozpoczęła się o 9:30 na Cmentarzu Wojennym w Nidzicy, gdzie mieszkańcy miasta złożyli kwiaty na grobach poległych bohaterów. To symboliczny hołd dla tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność Ojczyzny. Panująca na cmentarzu atmosfera skłaniała do refleksji nad historią, która przyczyniła się do ukształtowania naszej suwerenności.

O godzinie 10:00, uczestnicy uroczystości zgromadzili się w kościele św. Wojciecha na mszy świętej. To miejsce stało się przestrzenią modlitwy za naszą Ojczyznę i za żołnierzy strzegących jej granic.

Po nabożeństwie, obecni udali się na Plac Wolności, gdzie odbyła się druga część uroczystości – apel z udziałem 16. Brygady Zmotoryzowanej z Załusk.