Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczczony przez XII edycję Biegu Tropem Wilczym
Na początku marca Państwo Polskie tradycyjnie oddaje hołd bohaterskim żołnierzom niezłomnej walki antykomunistycznej i niepodległościowej, obchodząc Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data 1 marca jest znacząca dla całego kraju, ze względu na symboliczne podkreślenie pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny.
W miejscowości Zimna Woda, położonej w powiecie nidzickim, odbyła się kolejna, dwunasta już edycja niesamowitego eventu sportowego – Biegu Tropem Wilczym. Ten unikalny bieg jest uznawany za największe zawody biegowe kraju, które mają za zadanie przypominać o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. W tym roku zanotowano rekordową frekwencję – aż ponad 400 biegaczy zgarnęło swoje zestawy startowe w mgnieniu oka.
Organizacja takiego wydarzenia ma na celu nie tylko promocję aktywności fizycznej, ale przede wszystkim to jest hołd dla tych, którzy zasłużyli się na polu bitwy dla niepodległości Polski. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Huberta. Po nabożeństwie, na starcie, wszyscy uczestnicy odśpiewali głośno i z godnością nasz Narodowy Hymn.
Starosta nidzicki, Marcin Paliński, wyraził swoje uznanie dla liczby uczestników i znaczenia biegu. „Jestem wdzięczny za tak wielką frekwencję. To bieg symboliczny, ale dzięki niemu oddajemy cześć tym, którzy umożliwili nam dzisiejsze spotkanie i wspólne świętowanie” – powiedział przed rozpoczęciem zawodów.
Bieg Tropem Wilczym odbył się na dwóch różnych dystansach: główny o długości 1963 m (odnoszący się do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek) oraz dodatkowy, dłuższy odcinek 6600 m zaprojektowany specjalnie dla doświadczonych biegaczy.
Po zakończeniu biegu uczestnicy mieli okazję skosztować ciepłego posiłku przygotowanego przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wody. Dodatkowo, mieli oni możliwość zwiedzania ekspozycji przedstawiającej eksponaty ze zbiorów członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Nibork.